Til minne om Hans Majestet Kong Harald V
Hans Majestet Kong Harald V er død i dag, 28. august 2026.
Norge har mistet sin konge, og mange vil i dag kjenne på sorg, vemod og takknemlighet for et langt liv i tjeneste for landet og folket.
I denne stunden ønsker vi å åpne Nesbyen kirke som et sted for stillhet, ettertanke og fellesskap. Kirken vil være åpen for alle de neste timene.
I kirken ligger det fremme en kondolanseprotokoll. Her er alle velkomne til å skrive en hilsen, et minne eller noen ord til familien og kongefamilien.
Kirkeklokkene vil ringe fra kl. 12.00 til 13.00 i dag, som et uttrykk for sorg og respekt.
Vi inviterer alle som ønsker det, til å komme inn i kirken – enten du vil sitte en stund i stillhet, tenne et lys, be en bønn eller skrive i kondolanseprotokollen. Du trenger ikke å ha mange ord. Et tent lys, et stille øyeblikk eller en bønn kan være nok.
I en tid som denne kan kirkerommet være et sted hvor vi får legge fra oss det som er tungt, og hvor vi sammen kan dele sorgen og takknemligheten.
Vi lyser fred over Kong Haralds gode minne.
La oss takke for hans liv og hans lange tjeneste for Norge, og la oss særlig huske hans nærmeste i våre bønner. Må de få kjenne omsorg, styrke og fellesskap i sorgen.
Velkommen til Nesbyen kirke.